5th Avenue Awards | Nominees & Recipients 2013-2008

The 5th Avenue Awards

2013 Nominees & Recipients

Congratulations to all! Recipients are in bold.


Outstanding Overall Musical

Camas High School, Into the Woods
Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kentridge High School, Evita
Lewis and Clark High School, In the Heights
Liberty High School, The Wizard of Oz
Pasco High School, In the Heights
University High School, Urinetown

Honorable Mention

Wenatchee High School, The Phantom of the Opera

Outstanding Direction

Camas High School, Into the Woods
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kentridge High School, Godspell
Lewis and Clark High School, In the Heights
Liberty High School, The Wizard of Oz
Pasco High School, In the Heights
University High School, Urinetown
Zillah High School, Seussical

Honorable Mention

Decatur High School, Grease
Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Kentridge High School, Evita
Tahoma High School, Les Misérables
Woodinville High School, Into the Woods

Outstanding Music Direction

Camas High School, Into the Woods
Decatur High School, Grease
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kamiak High School, Sweeney Todd
Kentridge High School, Evita
Liberty High School, The Wizard of Oz
University High School, Urinetown
Woodinville High School, Into the Woods

Honorable Mention

Arlington High School, Legally Blonde
Kentridge High School, Godspell
Lewis and Clark High School, In the Heights
Pasco High School, In the Heights
Stanwood High School, Footloose
Tahoma High School, Les Misérables
Wenatchee High School, The Phantom of the Opera

Outstanding Choreography

Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kentridge High School, Evita
Lewis and Clark High School, In the Heights
Liberty High School, The Wizard of Oz
Richland High School, Quilters
Seattle Preparatory School, Crazy For You
Thomas Jefferson High School, Chicago
University High School, Urinetown

Honorable Mention

Eastside Catholic High School, Children of Eden
Edmonds Heights K-12, Anne of Green Gables
Edmonds Heights K-12, The Pajama Game
Hanford High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
The International School, Meet Me in St. Louis
Prairie High School/Battle Ground High School, Singin’ In The Rain
Redmond High School, Legally Blonde
Skyview High School, Thoroughly Modern Millie
Stanwood High School, Footloose

Outstanding Orchestra

Auburn Riverside High School, Oliver!
Capital High School, 42nd Street
Evergreen High School, Legally Blonde
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Hockinson High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
Kamiak High School, Sweeney Todd
Sequim High School, Footloose
Woodinville High School, Into the Woods

Honorable Mention

Anacortes High School, Monty Python’s Spamalot
Arlington High School, Legally Blonde
Cashmere High School, Seussical
Curtis High School, The King and I
Juanita High School, Anything Goes
Redmond High School, Edges
Snohomish High School, White Christmas
Tumwater High School, Aida
Union High School, Anything Goes

Outstanding Scenic Design

Arlington High School, Legally Blonde
Camas High School, Into the Woods
Gig Harbor High School, Annie Get Your Gun
Kentlake High School, Monty Python’s Spamalot
Liberty High School, The Wizard of Oz
Nooksack Valley High School, Into the Woods
University High School, Urinetown
W.F. West High School, The Lady Pirates of Captain Bree

Honorable Mention

A.C. Davis High School, Hairspray
Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Ferndale High School, Hairspray
Kentwood High School, Hairspray
Klahowya High School, Seven Brides for Seven Brothers
Lewis and Clark High School, In the Heights
Timberline High School, Show Boat
Tumwater High School, Aida
Zillah High School, Seussical

Outstanding Lighting Design

Camas High School, Into the Woods
Lewis and Clark High School, In the Heights
Liberty High School, The Wizard of Oz
Lynden Christian High School, Honk!
Nooksack Valley High School, Into the Woods
University High School, Urinetown
Zillah High School, Seussical

Honorable Mention

Arlington High School, Legally Blonde
Blaine High School, Hatter of Oz
Pasco High School, In the Heights
Prairie High School/Battle Ground High School, Singin’ In The Rain
Tumwater High School, Aida
Wenatchee High School, The Phantom of the Opera

Outstanding Costume Design

A.C. Davis High School, Hairspray
Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Hanford High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Kentridge High School, Evita
Lynden Christian High School, Honk!
Sequim High School, Footloose
University High School, Urinetown
Zillah High School, Seussical

Honorable Mention

Camas High School, Into the Woods
Cascade High School, Brigadoon
Edmonds Heights K-12, Anne of Green Gables
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kentlake High School, Singin’ In The Rain
Olympic High School, You're a Good Man Charlie Brown
Sunnyside High School, Just So
Woodinville High School, Into the Woods

Outstanding Hair and Makeup Design

A.C. Davis High School, Hairspray
Edmonds Heights K-12, Anne of Green Gables
Glacier Peak High School, Bye Bye Birdie
Hanford High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Thomas Jefferson High School, Chicago
University High School, Urinetown
Zillah High School, Seussical

Honorable Mention

Anacortes High School, Monty Python’s Spamalot
Sunnyside High School, Just So
Timberline High School, Show Boat
Wenatchee High School, The Phantom of the Opera
Woodinville High School, Into the Woods

Outstanding Stage Crew

Camas High School, Into the Woods
Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Gig Harbor High School, Annie Get Your Gun
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kentlake High School, Monty Python’s Spamalot
Lewis and Clark High School, In the Heights
Liberty High School, The Wizard of Oz
University High School, Urinetown

Honorable Mention

Blaine High School, Hatter of Oz
Enumclaw High School, Legally Blonde
Redmond High School, Legally Blonde
Tahoma High School, Les Misérables

Outstanding Lobby Display

A.C. Davis High School, Hairspray
Arlington High School, Legally Blonde
Blaine High School, Hatter of Oz
Lewis and Clark High School, In the Heights
Liberty High School, The Wizard of Oz
Richland High School, Quilters
Sequim High School, Footloose
Skyview High School, You're a Good Man, Charlie Brown

Honorable Mention

Pasco High School, In the Heights
Sultan High School, Beauty and the Beast
Tahoma High School, Les Misérables
West Valley High School, Rodgers and Hammerstein’s Cinderella
Woodinville High School, Into the Woods

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

Mariah Conley as Josephine, Archbishop Murphy High School, HMS Pinafore
Baily Hudson as Elle Woods, Arlington High School, Legally Blonde
Tori Gresham as Annie Oakley, Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Cora Foss as Rose Alvarez, Hoquiam High School, Bye Bye Birdie
Caelan Creaser as Eva, Kentridge High School, Evita
Hallie Schmidt as Fiona, Olympia High School, Brigadoon
Ashlee Waldbauer as Kathy Seldon, Prairie High School/Battle Ground High School, Singin’ In The Rain
Shelby Horton as Hope Cladwell, University High School, Urinetown

Honorable Mention

Mariah Lotz as Anne Shirley, Edmonds Heights K-12, Anne of Green Gables
Inez Torres as Maria, Grandview High School, West Side Story
Katie Evans as Janet Van der Graf, Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kristen Ronhoude as Esther, The International School, Meet Me in St Louis
Camie Watson as Tracy Turnblad, Kentwood High School, Hairspray
Dalton Alden-Welfl as Millie, Klahowya High School, Seven Brides for Seven Brother
Aubrey Dangel as Witch, Lake Washington High School, Into the Woods
Alice Hiemstra as Gertrude McFuzz, Zillah High School, Seussical

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

Micah Wise as Baker, Camas High School, Into the Woods
Graeme Rife as Frank Butler, Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Hayden Call as Albert Peterson, Glacier Peak High School, Bye Bye Birdie
Trevor Eaden as Sweeney Todd, Kamiak High School, Sweeney Todd
Danny Palomba as Usnavi, Lewis and Clark High School, In the Heights
Franklin Castellanos as Usnavi, Pasco High School, In the Heights
Nick Hulscher as Don Lockwood, Prairie High School/Battle Ground High School Singin’ In The Rain
Tyler Johnson as Jean Valjean, Tahoma High School, Les Misérables

Honorable Mention

Alex Hardison as Sir Robin, Anacortes High School, Monty Python’s Spamalot
Connor Thomas as Tevye, Bear Creek High School, Fiddler on the Roof
Camren Bleiler as Man in Chair, Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Josh Curtis as Che, Kentridge High School, Evita
Patrick Rector as J. Pierpont Finch, The Overlake School, How to Succeed in Business Without Really Trying
Dan Ostrander as Bobby, Seattle Preparatory School, Crazy For You
Trevor Erickson as Baker, Woodinville High School, Into the Woods

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

Jenny Haney as Gladys, Edmonds Heights K-12, The Pajama Game 
Savannah Brady as Cinderella, Lake Washington High School, Into the Woods
Keyonna Knight as Ursula, Lewis and Clark High School, The Little Mermaid
Rikke Haughem as Maureen, Mercer Island High School, Rent School Edition
Lydia Bill as Paulette, Peninsula High School, Legally Blonde
Allie Hilde as Fantine, Tahoma High School, Les Misérables
Aubree Peterson as Little Sally, University High School, Urinetown
Ally Atwood as Carlotta, Wenatchee High School, The Phantom of the Opera

Honorable Mention

Nicole Coppola as Artful Dodger, Auburn Riverside High School, Oliver!
Miya Higashiyama as Hodel, Bear Creek High School, Fiddler on the Roof
Molly Bordeaux as Anita, Bellarmine Preparatory School, West Side Story
Bailey Pangan as Frenchy, Decatur High School, Grease
Erin Wygant as Mae Peterson, Glacier Peak, Bye Bye Birdie
MacKenzie Visser as Lina Lamont, Kentlake High School, Singin’ In The Rain
Olivia Elizondo as Abuela Claudia, Pasco High School, In the Heights
Lauren Brown as Mama Morton, Thomas Jefferson High School, Chicago
Meghan Fay as Little Red, Woodinville High School, Into the Woods
Shelby Crossley as Sour Kangaroo, Zillah High School, Seussical

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

Maxwell Crabill as Galahad/Dennis, Anacortes High School, Monty Python’s Spamalot
Jake Elliott as Riff, Bellarmine Preparatory School, West Side Story
Tyler Zirker as Robert Martin, Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Mitchell Hillyard as Patsy, Kentlake High School, Monty Python’s Spamalot
Weston Whitener as Greylag, Lynden Christian High School, Honk!
Mike Klinge as Cinderella's Prince, Newport High School, Into the Woods
Daniel Haug as Benny, Pasco High School, In the Heights
Thomas Silk as Snoopy, Skyview High School, You're a Good Man, Charlie Brown

Honorable Mention

Alex Rodriguez as Prince Herbert, Anacortes High School, Monty Python’s Spamalot
Kenneth Sheedy as Doody, Decatur High School, Grease
Kevin Ill Keogh as Hines, Edmonds Heights K-12, The Pajama Game
Spencer Anderson as George, Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Adam Cooper as Mr. MacAfee, Hoquiam High School, Bye Bye Birdie
Eric Spradling-Reim as Scarecrow, Liberty High School, The Wizard of Oz
Josh Snider as Cosmo Brown, Prairie High School/Battle Ground High School, Singin’ In The Rain
Jordan Ghiglia as Raoul, Wenatchee High School, The Phantom of the Opera

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Ensemble Role

Nell Colyn as Mae, Edmonds Heights K-12, The Pajama Game
Hannah Mayes as Kate, Evergreen High School, Legally Blonde
Jillian Roller as Kitty, Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Bailey Tax as Mrs. Harcourt, Juanita High School, Anything Goes
Marissa McGehee as Mistress, Kentridge High School, Evita
Rachel Jewett as Seasons Soloist/Alexi, Mercer Island High School, Rent School Edition
Jane Johnson as Enid, Peninsula High School, Legally Blonde

Honorable Mention

Autumn McGivern as Woodstock, Aberdeen High School, You're a Good Man, Charlie Brown
Chelsey Kucera as Brooke, Arlington High School, Legally Blonde
Jala Harper as Serena, Evergreen High School, Legally Blonde
Vanessa Butler as Camila, Lewis and Clark High School, In the Heights
Madison Rasmussen as Daniela, Lewis and Clark High School, In the Heights
Aly Spidle as Dingo Dog, Sunnyside High School, Just So

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role

Christian Sanchez as Grandmaster Chad/Kyle, Arlington High School, Legally Blonde
Ryan Martin as Action, Bellarmine Preparatory School, West Side Story
Bradley Duffy as Piragua Guy, Lewis and Clark High School, In The Heights
Blake Dukowitz as Kyle, Peninsula High School, Legally Blonde
Sarang Joshi as Sarang, Redmond High School, Edges
Gavin O'Leary as Parsee Man, Sunnyside High School, Just So
Mathias Oliver as Hot Blades Harry, University High School, Urinetown

Honorable Mention

Nathan Smith as Caterpillar, Blaine High School, Hatter of Oz
Dan Cho as Jester, Jackson High School, Once Upon a Mattress
Kale Dotson as Kevin Rosario, Lewis and Clark High School, In The Heights
Nicholas Main as Harry Beaton, Olympia High School, Brigadoon
Julio Iguina-Pascual as MacGregor, Olympia High School, Brigadoon

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Non-Singing Role

Andrew Bensen as Fiddler, Bear Creek High School, Fiddler on the Roof
Devin Bovee as R F Simpson, Kentlake High School, Singin’ In The Rain
Madison Smith as The Wicked Witch, Liberty High School, The Wizard of Oz
Larkin Bassett as Jeff Douglas, Olympia High School, Brigadoon
Cole Johnson as King Sextimus, Prairie High School/Battle Ground High School, Once Upon a Mattress
Calin Breaux as Dora Bailey, Prairie High School/Battle Ground High School, Singin’ In The Rain
Ian Houghton as Principal Clark, Sequim High School, Footloose
Morgan O'Neill as Mrs. O'Brien, Timberline High School, Show Boat

Honorable Mention

Alexa Calcagno as Yente, Bear Creek High School, Fiddler on the Roof
Celeste Linn as Milky White, Camas High School, Into the Woods
Lea Poirier as The Cook, Chelan High School, Alice's Adventures in Wonderland
Kristy Gutierrez as Milky White, Lake Washington High School, Into the Woods
Michael Pavlov as Kyle, Redmond High School, Legally Blonde
Jake Choate as Sitting Bull, Gig Harbor High School, Annie Get Your Gun

Outstanding Performance by a Chorus

Bothell High School, The Wedding Singer
Eisenhower High School, Annie Get Your Gun
Hanford High School, The Drowsy Chaperone
Kentridge High School, Evita
Olympia High School, Brigadoon
Pasco High School, In the Heights
University High School, Urinetown

Honorable Mention

Archbishop Murphy High School, HMS Pinafore
Eastside Catholic High School, Children of Eden
Hanford High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Liberty High School, The Wizard of Oz
Timberline High School, Show Boat

Outstanding Performance by an Ensemble Group

Princes, Camas High School, Into the Woods
Pink Ladies, Decatur High School, Grease
Factory Girls, Edmonds Heights K-12, The Pajama Game
Brothers, Hanford High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Dynamites, Kentwood High School, Hairspray
Cowboy Trio, Seattle Preparatory School, Crazy for You
Girls Trio, Sequim High School, Footloose
Rebels, University High School, Urinetown

Honorable Mention

Serena/Margot/Pilar, Arlington High School, Legally Blonde
Nuns, Ballard High School, The Sound of Music
Whos, Cashmere High School, Seussical
Dialtones, Monroe High School, Happy Days
Brothers, Mount Baker High School, Seven Brides for Seven Brothers
Lady Pirates, W.F. West High School, The Lady Pirates of Captain Bree

Outstanding Performance by an Ensemble Cast

Redmond High School, Edges
Kentridge High School, Godspell
Richland High School, Quilters
Olympic High School, You're a Good Man, Charlie Brown
Zillah High School, Seussical

Special Honors: Educational Impact

A.C. Davis High School, Hairspray
Cashmere High School, Seussical
Chelan High School, Alice's Adventures in Wonderland
Grandview High School, West Side Story
Hanford High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Kentridge High School, Godspell
Sunnyside High School, Just So
Sunnyside High School, Annie

Special Honors: Student Achievement

A. C. Davis High School, Jackie Wagner
Auburn Mountainview High School, Jane Goetz
Bellarmine Preparatory School, Rachael Meeker and Brynn Fiacchi
Blaine High School, Margaret Page
Cashmere High School, Cody Lippert
Eastside Catholic High School, Zoe Vierling-Coulter
Edmonds Heights K-12, Samantha Kelley and Brenna Stratton
Eisenhower High School, Shaunaly Hutton
Evergreen High School, Cody Lint and Nick Sabodash
Ferndale High School, Stennar Martinson
Grandview High School, Taylor Colson
Hanford High School, Tyler Grandgeorge
Hockinson High School, Madeleine Brookman
Juanita High School, Rachael Sise
Kamiak High School, Violet Walsh
Marysville-Pilchuck High School, Lexi Jason
Olympia High School, Sarah Jodaway and Alex Le Noble
Sunnyside High School, Jonathan Tavira-Alcaraz
Tahoma High School, Alexandra Marx
Timberline High School, Alyssa Templeton
University High School, Joseph Hall
Wenatchee High School, Bryce Newberry
Woodinville High School, Alissa McAlpine

Special Honor: Outstanding Educator

Leslie Herlich, Woodinville High School

 

2012 Nominees & Recipients

Each year, our evaluators attend musical theater productions at high schools throughout Washington State. This year our evaluators saw 93 productions.  The 5th Avenue Theatre is delighted to announce the nominees of the 2012 5th Avenue Awards: Honoring High School Musical Theater, sponsored by Wells Fargo.

Congratulations to all our recipients! For a complete list of this year's recipients click here.

Recipients appear in bold.

Outstanding Overall Musical Production

  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Kentridge High School, Legally Blonde
  • Lewis and Clark High School, Zombie Prom
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • The Overlake School, Children of Eden
  • Tumwater High School, The Pirates of Penzance

Honorable Mention

  • Wenatchee High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Outstanding Direction

  • Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Kentridge High School, Legally Blonde
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Redmond High School, Little Shop of Horrors
  • Tumwater High School, The Pirates of Penzance
  • Wenatchee High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Edmonds Heights K12, Xanadu
  • Hanford High School, Really Rosie
  • The Overlake School, Children of Eden

Outstanding Music Direction

  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Edmonds Heights K12, Allegro
  • Kamiak High School, Beauty and the Beast
  • Lewis and Clark High School, Zombie Prom
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • The Overlake School, Children of Eden
  • Stanwood High School, Grease

Honorable Mention

  • Issaquah High School, Fiddler on the Roof
  • Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Tumwater High School, The Pirates of Penzance

Outstanding Choreography

  • Auburn Riverside High School, Once on This Island
  • Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Kentridge High School, Legally Blonde
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Redmond High School, Little Shop of Horrors
  • Stanwood High School, Grease
  • Union High School, Hairspray

Honorable Mention

  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Lewis and Clark High School, Zombie Prom
  • Mount Rainier High School, The Wedding Singer
  • Nooksack Valley High School, Aida
  • The Overlake School, Children of Eden
  • Wenatchee High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Outstanding Orchestra

  • Auburn Riverside High School, Once on This Island
  • Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Olympia High School, Beauty and the Beast
  • Port Townsend High School, Urinetown
  • Redmond High School, Little Shop of Horrors
  • Rogers High School, My Fair Lady
  • Skyview High School, Kiss Me Kate
  • Union High School, Hairspray

Honorable Mention

  • Hanford High School, The Music Man
  • Hockinson High School, Oliver!
  • Mount Baker High School, Annie
  • Sequim High School, The Music Man
  • Snohomish High School, My Fair Lady

Outstanding Scenic Design

  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Marysville-Pilchuck High School, The 25th Annual Putman County Spelling Bee
  • The Overlake School, Children of Eden
  • Richland High School, Honk!
  • Sultan High School, Seven Brides for Seven Brothers
  • West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Ferndale High School, West Side Story
  • Gig Harbor High School, The Sound of Music
  • Saint George's School, Into the Woods
  • Timberline High School, Chicago
  • Wenatchee High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Outstanding Lighting Design

  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Lake Stevens High School, Chicago
  • Lewis and Clark High School, Zombie Prom
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • The Overlake School, Children of Eden
  • Richland High School, Honk!
  • University High School, Little Women
  • West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Evergreen High School, Beauty and the Beast
  • Hanford High School, Really Rosie
  • Mount Si High School, Honk!
  • Redmond High School, Little Shop of Horrors
  • Thomas Jefferson High School, Aida

Outstanding Costume Design

  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Edmonds Heights K12, Allegro
  • Ferndale High School, West Side Story
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Kamiak High School, Beauty and the Beast
  • Lewis and Clark High School, Zombie Prom
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • The Overlake School, Children of Eden

Honorable Mention

  • Bellarmine Preparatory School, How To Succeed in Business Without Really Trying
  • Hanford High School, The Music Man
  • Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Kentridge High School, Legally Blonde
  • Sequim High School, The Music Man
  • Sultan High School, Seven Brides for Seven Brothers

Outstanding Hair and Make-Up Design

  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Bellarmine Preparatory School, How To Succeed in Business Without Really Trying
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Monroe High School, Rodgers and Hammerstein's Cinderella
  • Timberline High School, Chicago
  • Wenatchee High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat

Honorable Mention

  • Edmonds Heights K12, Allegro
  • Prairie High School/Battleground High School, White Christmas
  • Sequim High School, The Music Man
  • Tumwater High School, The Pirates of Penzance

Outstanding Stage Crew

  • Bellarmine Preparatory School, How To Succeed in Business Without Really Trying
  • Bonney Lake High School, Annie
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Redmond High School, Little Shop of Horrors
  • Tahoma High School, Into the Woods
  • Union High School, Hairspray
  • University High School, Little Women

Honorable Mention

  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Eastside Catholic, Footloose
  • Evergreen High School, Beauty and the Beast
  • Richland High School, Honk!

Outstanding Lobby Display

  • A.C. Davis High School, Little Shop of Horrors
  • Blaine High School, “Umik!”, The Ice-Aged Musical
  • Ferndale High School, West Side Story
  • Hockinson High School, Oliver!
  • Lake Stevens High School, Chicago
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Sunnyside High School, The Wizard of Oz

Honorable Mention

  • Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Nooksack Valley High School, Aida
  • Tahoma High School, Into the Woods
  • W.F. West High School, Beauty and the Beast

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

  • Dana Brager as JoJo, Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Caelan Creaser as Elle Woods, Kentridge High School, Legally Blonde
  • Audrey Fletcher as Velma, Lake Stevens High School, Chicago
  • Mandy Henrichsen as Roxie, Lake Stevens High School, Chicago
  • Laura Chamberlain as Elle Woods, Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Rachel Firen Hodges as Cat, Richland High School, Honk!
  • Sarah Olive-McStay as Mabel, Tumwater High School, The Pirates of Penzance
  • Madeline Duffy as John Adams, West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Aly Henniger as Aly, Bothell High School, Grand Night for Singing
  • Victoria Hardy as Belle, Evergreen High School, Beauty and the Beast
  • Deborah Hussey as Cat in the Hat, Glacier Peak High School, Seussical
  • Erin Wygant as Gertrude McFuzz, Glacier Peak High School, Seussical
  • Cora Foss as Julia, Hoquiam High School, The Wedding Singer
  • Brook Hirschi as Milly, Kiona-Benton City High School, Seven Brides for Seven Brothers
  • Tasha Smith as Eliza Doolittle, Rogers High School, My Fair Lady
  • Taylor Iverson as Tracy Turnblad, Union High School, Hairspray

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

  • Derek White as Cat in the Hat, Eastlake High School, Seussical, the Musical
  • Andrew Moe as Horton, Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Zachary Vermilion as Beast, Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Jesse Ward as Emmett, Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Tucker Goodman as Seymour, Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Ethan Dodd as Ugly, Richland High School, Honk!
  • Michael Krenning as Radames, Thomas Jefferson High School, Aida
  • Jacob Hoff as Billy Flynn, Timberline High School, Chicago

Honorable Mention

  • James Litvak as Horton, Eastlake High School, Seussical, the Musical
  • Eric McGaughey as Eddie Flagrante, Lewis and Clark High School, Zombie Prom
  • Garrett Young as Man in Chair, Peninsula High School, The Drowsy Chaperone
  • Tom Ostrander as Jean Valjean, Seattle Preparatory, Les Miserables

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

  • Molly Bordeaux as Smitty, Bellarmine Preparatory School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Cass Neumann as Miss Hannigan, Bonney Lake High School, Annie
  • Deanna Smit as Emily, Edmonds Heights K12, Allegro
  • Tori Gresham as Maisie, Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Haley Bertelsen as Paulette, Kentridge High School, Legally Blonde
  • Keyonna Knight as Paulette, Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Karin Redden as Rhetta Cupp, Mountlake Terrace High School, Pump Boy and Dinettes
  • Tayler Harris as Motormouth Maybelle, Union High School, Hairspray

Honorable Mention

  • Natalia Roberts Buceta as Doris MacAfee, Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Juliet Bannerot as Madame Thenardier, Enumclaw High School, Les Miserables
  • Zhane Juniea as Holly, Mount Rainier High School, The Wedding Singer
  • Christina Payne as Madame Thenardier, Seattle Preparatory School, Les Miserables
  • Shelby Horton as Marmee, University High School, Little Women

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

  • Arthur McJoe, Donovan Cole, Alexander Mariscal as Audrey 2, A.C. Davis High School, Little Shop of Horrors
  • Justin O'Hara as Gaston, Arlington High School, Beauty and the Beast
  • Kyle Stocker as Papa Ge, Auburn Riverside High School, Once on this Island
  • Jake Friang as Charlie Townsend, Edmonds Heights K12, Allegro
  • Jack Holmes as Jack, The International School, Into the Woods
  • Jeremy Dodd as Mr. Mushnik, Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Calvin Martin as LM, Mountlake Terrace High School, Pump Boys and Dinettes
  • Brian Sandstrom as Cain/Japheth, The Overlake School, Children of Eden

Honorable Mention

  • Lee Harrold as Ryan Red, Auburn Mountainview High School, Final Vinyl
  • Ryan Tunheim as JB Biggley, Capital High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Alexander Robertson as Cosmo, Cashmere High School, Singin' in the Rain
  • Logan Grealish as Orin, Curtis High School, Little Shop of Horrors
  • Caleb Steinmeyer as Johnnie, Hanford High School, Really Rosie
  • Ben Usher as Dennis, Klahowya Secondary School, All Shook Up
  • Sheady Manning-Bruce, Natalie Gress, Addison Halpin-Higman as Audrey 2, Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Tyler Dobies as Pirate King, Tumwater High School, The Pirates of Penzance

Outstanding Performance by an Ensemble Cast

  • Chelan High School, Godspell
  • Hanford High School, Really Rosie
  • Mountlake Terrace High School, Pump Boys and Dinettes
  • West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Bothell High School, Grand Night for Singing
  • Ridgefield High School, Return to the Forbidden Planet

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Ensemble Role

  • Jade Swepston as Andrea/Solo Storyteller, Auburn Riverside High School, Once on this Island
  • Kianna Louisor as Ursula, Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Michelle McGrath as Gavroche, Enumclaw High School, Les Miserables
  • Caitlin Callahan as Babette, Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Olivia Rogers as Vivienne, Kentridge High School, Legally Blonde
  • Kehly Hedrick as Mom/Courtney/Brittany, Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Walker Laws as Hattie, Skyview High School, Kiss Me Kate
  • Maddie Petre as Samuel Chase, West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Brielle Creaser as Brooke, Kentridge High School, Legally Blonde
  • Dylan Hartwig as Henrietta, Richland High School, Honk!
  • Alyson Spidle as Patty Simcox, Sunnyside High School, Grease
  • Giegie Calsado as Nehebka, Thomas Jefferson High School, Aida
  • Hallé Feiring as Edith, Tumwater High School, The Pirates of Penzance
  • Kayla Packard as Martha Jefferson, West Valley High School, 1776

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role

  • Mario Mirante as Monsieur D'Arque, Arlington High School, Beauty and the Beast
  • Jacob Kirk as Harvey Johnson, Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Barrett Vandiver as Berstein/Mrs Luce/Skip Snip, Curtis High School, Little Shop or Horrors
  • Rohan Waghani as Mitch, Interlake High School, The 25th Annual Putman County Spelling Bee
  • Danny Polomba as Grand Master Chad, Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Nick McCarthy as Gavroche, Seattle Preparatory School, Les Miserables
  • Kyle Hitchcock as The Courier, West Valley High School, 1776

Honorable Mention

  • Brian Cropp as Randolph MacAfee, Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Dillon Graber as Underling, Peninsula High School, Drowsy Chaperone
  • Levi Palmer as Phineous Trout, Tahoma Junior High School, Willy Wonka, Jr.
  • Jordan Ghiglia as Simeon, Wenatchee High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Seth Giles as McNair, West Valley High School, 1776

Outstanding Performance by a Chorus

  • Auburn Riverside High School, Once on this Island
  • Ballard High School, Bye Bye Birdie
  • Eisenhower High School, The Boyfriend
  • Glacier Peak High School, Seussical, the Musical
  • Kamiak High School, Beauty and the Beast
  • Kentridge High School, Legally Blonde
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors
  • Tumwater High School, The Pirates of Penzance

Honorable Mention

  • Cashmere High School, Singin' in the Rain
  • Hanford High School, The Music Man
  • Lewis and Clark High School, Legally Blonde
  • Union High School, Hairspray

Outstanding Performance by an Ensemble Group

  • Decatur High School, Little Shop of Horrors, The Urchins
  • Edmonds Heights K12, Xanadu, Melpomene and Calliope
  • Evergreen High School, Beauty and the Beast, Silly Girls
  • Kentlake High School, Beauty and the Beast, Silly Girls
  • Lewis and Clark High School, Legally Blonde, Nikos and Carlos
  • Liberty High School, Little Shop of Horrors, The Urchins
  • Redmond High School, Little Shop of Horrors, The Urchins
  • Stanwood High School, Grease, Pink Ladies and Burger Palace Boys

Honorable Mention

  • Cashmere High School, Singin' in the Rain, Coconut Grove Coquettes
  • Ellensburg High School, The Music Man, The School Board (Barbershop Quartet)
  • Mount Baker High School, Annie, Orphans
  • Rogers High School, My Fair Lady, Cockney Quartet
  • Sequim High School, The Music Man, The School Board (Barbershop Quartet)
  • Sultan High School, Seven Brides for Seven Brothers, The Brides and The Brothers

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Non-Singing Role

  • Cody Lippert as Roscoe Dexter, Cashmere High School, Singin' in the Rain
  • Catalina Pacheco as Mrs. Mullin, Grandview High School, Carousel
  • Mijo Buiskool-Price as Ernestina, Lynden Christian School, Hello, Dolly!
  • Austin Ebert as Mike, Prairie High School/Battleground High School, White Christmas
  • Grayson Stamps as Father Swan, Richland High School, Honk!
  • Ben Heintz as Mayor Shinn, Sequim High School, The Music Man
  • Kelly O'Heren as Vince Fontaine, Stanwood High School, Grease
  • Maddy Wellborn as Milky White/Giant, Tahoma High School, Into the Woods

Honorable Mention

  • Charisse De Belen, Steven Montgomery, Allison Otero and Errol Teichert as Wayward and Way Lost Penguins, Blaine High School, "Umik!", The Ice-Aged Musical
  • Debbie Roberts as Steward, The International School, Into the Woods
  • Kiki Torres as Nikko, Sunnyside High School, The Wizard of Oz
  • Sallie Bieterman as Mrs. Rose, Woodinville High School, Hello, Dolly!

Special Honors: Educational Impact

  • A.C. Davis High School, Little Shop of Horrors
  • Cashmere High School, Singin' in the Rain
  • Eastside Catholic, Footloose
  • Edmonds Heights K12, Allegro
  • Kentlake High School, Beauty and the Beast
  • Richland High School, Honk!
  • Sunnyside High School, The Wizard of Oz

Special Honors: Student Achievement

  • A.C. Davis High School, Jennifer Crane
  • Auburn Riverside High School, Lindsay Holzworth
  • Cashmere High School, Gavin Burnett
  • Eastside Catholic, Jae Fabroa
  • Edmonds Heights K12, Kenn Grambihler
  • Evergreen High School, Marlisa Dodd
  • Grandview High School, Sawyer Schilperoort
  • Interlake High School, Ben Kadie
  • Kamiak High School, Emily Russell
  • Kentridge High School, Ariel Archie
  • Mount Baker High School, Brianna Zender
  • Mount Rainier High School, Greyson Schwieger
  • The Overlake School, Nathan Juhos
  • The Overlake School, Michael Williams
  • Ridgefield High School, Mackenzie Streissguth
  • Sequim High School, Patrick Carpenter
  • Stanwood High School, Charles Southward
  • Stanwood High School, Deborah Davis and Sam Tichota
  • Sunnyside High School, Kendra Hollmeyer
  • Sunnyside High School, Abbagail Gomez
  • Tahoma Junior High School, Cameron Chapman
  • W.F. West High School, Kellyn Belveal
  • W.F. West High School, Veronica Haworth
  • Woodinville High School, Alissa McAlpine

Special Honors: Outstanding Educator

  • Ruben VanKempen

We apologize for any typos or misspellings. For corrections, please click here.

 

2011 Nominees & Recipients

Each year, our evaluators attend musical theater productions at high schools throughout Washington State.

The 5th Avenue Theatre is delighted to announce the nominees of the 2011 5th Avenue Awards: Honoring High School Musical Theater, sponsored by Wells Fargo and supported in part by the National Endowment for the Arts. Congratulations!

Award recipients appear in *bold.

Outstanding Overall Musical Production

  • Edmonds Heights K-12, The Drowsy Chaperone
  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • University High School, Assassins

 

Honorable Mention

  • Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood

 

Outstanding Direction

  • Edmonds Heights K-12, The Drowsy Chaperone
  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • University High School, Assassins

 

Honorable Mention

  • Ballard High School, Cabaret
  • Eastside Catholic High School, Once On This Island
  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • Lynden Christian School, Crazy for You
  • The Overlake School, The Mystery of Edwin Drood
  • Prairie High School/ Battle Ground High School, Bye Bye Birdie
  • Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Outstanding Music Direction

* Tie

  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical *
  • Mountlake Terrace High School, Quilters *
  • Rogers High School, The Phantom of the Opera
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown

 

Honorable Mention

  • Eastside Catholic High School, Once On This Island
  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Ferris High School, Godspell
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • St. George's School, Fiddler on the Roof
  • University High School, Assassins

 

Outstanding Choreography

  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • Wenatchee High School, Oklahoma!

 

Honorable Mention

  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Mount Rainier High School, Back to the 80's
  • North Kitsap High School, White Christmas
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Outstanding Orchestra

  • Ballard High School, Cabaret
  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Enumclaw High School, The Drowsy Chaperone
  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Rogers High School, The Phantom of the Opera
  • Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Honorable Mention

  • Eastside Catholic High School, Once On This Island
  • Gig Harbor High School, Into the Woods
  • Hoquiam High School, All Shook Up
  • Mountlake Terrace High School, Quilters
  • Tahoma High School, Children of Eden

 

Outstanding Scenic Design

  • Anacortes High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Ballard High School, Cabaret
  • Eastside Catholic High School, Once On This Island
  • Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Richland High School, Anything Goes
  • St. George's School, Fiddler on the Roof

 

Honorable Mention

  • Auburn Riverside High School, Once Upon a Mattress
  • Capital High School, Once On This Island
  • Kentlake High School, The Phantom of the Opera
  • Port Townsend High School, Bat Boy: The Musical
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • Wenatchee High School, Oklahoma!

 

Outstanding Lighting Design

  • Ballard High School, Cabaret
  • Eastside Catholic High School, Once On This Island
  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentlake High School, The Phantom of the Opera
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Wenatchee High School, Oklahoma!

 

Honorable Mention

  • Anacortes High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Capital High School, Once On This Island
  • Decatur High School, Hairspray
  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Olympia High School, Damn Yankees
  • Rogers High School, The Phantom of the Opera

 

Outstanding Costume Design

  • Ballard High School, Cabaret
  • Capital High School, Once On This Island
  • Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kiona-Benton City High School, Once Upon a Mattress
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • The Overlake School, The Mystery of Edwin Drood
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • University High School, Assassins

 

Honorable Mention

  • Anacortes High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Auburn Riverside High School, Once Upon a Mattress
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentlake High School, The Phantom of the Opera
  • Prairie High School/ Battle Ground High School, Bye Bye Birdie
  • Richland High School, Anything Goes
  • Sultan High School, South Pacific
  • Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Outstanding Hair and Make-Up Design

  • Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Ellensburg High School, Singin' in the Rain
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Mercer Island High School, The Threepenny Opera
  • Richland High School, Anything Goes
  • Sunnyside High School, Zombie Prom
  • Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Honorable Mention

  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Grandview High School, Leader of the Pack
  • The Overlake School, The Mystery of Edwin Drood
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • University High School, Assassins

 

Outstanding Stage Crew

  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Monroe High School, Side Show
  • Nooksack Valley High School, Anything Goes
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • University High School, Assassins
  • Wenatchee High School, Oklahoma!

 

Honorable Mention

  • Ferndale High School, Beauty and the Beast
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Lake Stevens High School, Grease
  • St. George's School, Fiddler on the Roof

 

Outstanding Lobby Display

  • Arlington High School, White Christmas
  • Ferndale High School, Beauty and the Beast
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Lake Stevens High School, Grease
  • Nooksack Valley High School, Anything Goes
  • Redmond High School, The Wedding Singer
  • Stanwood High School, Bye Bye Birdie
  • Wenatchee High School, Oklahoma!

 

Honorable Mention

  • A.C. Davis High School, The Phantom of the Opera
  • Auburn Mountainview High School, Schoolhouse Rock Live!
  • Bellarmine Preparatory School, Pippin
  • Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Eisenhower High School, Once On This Island
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying

 

Outstanding Program Design

  • Ballard High School, Cabaret
  • Bellarmine Preparatory School, Pippin
  • Curtis High School, Cinderella
  • Enumclaw High School, The Drowsy Chaperone
  • Gig Harbor High School, Into the Woods
  • Kiona-Benton City High School, Once Upon a Mattress
  • Lake Stevens High School, Grease
  • Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • Redmond High School, The Wedding Singer
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown

 

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

  • Eliza Palasz as Sally Bowles, Ballard High School, Cabaret
  • Erica Frank as Miss Adelaide, Bethel High School, Guys and Dolls
  • Jessica Henry as Tracy Turnblad, Decatur High School, Hairspray
  • Tori Gresham as Ti Moune, Eisenhower High School, Once On This Island
  • Piper Brown as Rosemary, Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Megan Callahan as Laurey, Kamiak High School, Oklahoma!
  • Julia Melfi as Princess Puffer, The Overlake School, The Mystery of Edwin Drood
  • Leigha Dale as Nellie Forbush, Sultan High School, South Pacific

 

Honorable Mention

  • Jade Swepston as Princess Winnifred, Auburn Riverside High School, Once Upon a Mattress
  • Kate Morgan as The Baker's Wife, Gig Harbor High School, Into the Woods
  • Brenna Feeney as Luisa, Hanford High School, The Fantasticks
  • Natalie Lawrence as Pinky, Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Clarie Flatz as Sarah Brown, Ridgefield High School, Guys and Dolls
  • Joy Flatz as Miss Adelaide, Ridgefield High School, Guys and Dolls
  • Lainey Rodriguez as Ti Moune, Sunnyside High School, Once On This Island
  • Brianne Wylie as Penelope Pennywise, Thomas Jefferson High School, Urinetown

 

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

  • Benjamin Crabill as William Barfee, Anacortes High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Dakota Daley as "Man in Chair", Edmonds Heights K-12, The Drowsy Chaperone
  • Robin Coppock as J. Pierrepont Finch, Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Robert Poole as Richie, Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Tucker Goodman as Chairman of the Board, Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • Brian Sandstrom as John Jasper, The Overlake School, The Mystery of Edwin Drood
  • James Willis as Joseph, Sequim High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Will Brown as Bobby Strong, Thomas Jefferson High School, Urinetown

 

Honorable Mention

  • Dane Chevassus as “Man in Chair”, Enumclaw High School, The Drowsy Chaperone
  • Tim Madden as Seymour, Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Seth Hollen as Chad, Hoquiam High School, All Shook Up
  • Jacob Axelson as The Phantom of the Opera, Kentlake High School, The Phantom of the Opera
  • Dylon Danforth as Mr. Applegate, Olympia High School, Damn Yankees
  • Isaac Santamaria as Officer Lockstock, Thomas Jefferson High School, Urinetown

 

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

  • Hannah Lake as Mrs. Bennett, Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Alyssa Despain as Asaka, Eisenhower High School, Once On This Island
  • Alexandra Tedeschi as Carlotta, Kentlake High School, The Phantom of the Opera
  • Madisson Clarry as Penny Pingleton, Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Geena Pietromonaco as Holly, Redmond High School, The Wedding Singer
  • Melissa Maricich as Yonah, Tahoma High School, Children of Eden
  • Sarah Martin as Little Sally, Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • Mallory Gillin as Ado Annie, Wenatchee High School, Oklahoma!
  • Maggie Parobek as Rosie, West Valley High School, The Wedding Singer

 

Honorable Mention

  • Olya Gorbachuck as Penny Pingleton, Decatur High School, Hairspray
  • Erin Beeson as Caroline Bingley, Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Carson Johnson as The Drowsy Chaperone, Enumclaw High School, The Drowsy Chaperone
  • Carolyn Goodman as Mayzie LaBird, International School, Seussical the Musical
  • Monica Parshotam as Ado Annie, Kamiak High School, Oklahoma!
  • Caelen Creaser as Marion, Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Christine Oshiki as Meg Boyd, Olympia High School, Damn Yankees
  • Paige Yamada as Carlotta, Rogers High School, The Phantom of the Opera
  • Molly Connor as Mayzie LaBird, Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

  • Boston Peltier as Raoul, A.C. Davis High School, The Phantom of the Opera
  • Andy Miller as Papa Ge, Capital High School, Once On This Island
  • Connor Bolton as Leaf Coneybear, Eastlake High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Yusef Mahmoud as Aldolpho, Edmonds Heights K-12, The Drowsy Chaperone
  • Dante Castelli as Jud Fry, Kamiak High School, Oklahoma!
  • Garrett Olmstead as Harry MacAfee, Prairie High School/Battle Ground High School, Bye Bye Birdie
  • Taylor Stutz as George, Redmond High School, The Wedding Singer
  • Joe Reilly as Motel, Seattle Preparatory School, Fiddler on the Roof
  • Michael Krenning as Caldwell B. Cladwell, Thomas Jefferson High School, Urinetown

 

Honorable Mention

  • Zane Nuttall as Prince Dauntless, Auburn Riverside High School, Once Upon a Mattress
  • Logan Grealish as King Darling the Third, Curtis High School, Cinderella
  • Justin Hartinger as Wilbur Turnblad, Decatur High School, Hairspray
  • Charley Ault as Mr. Mushnik, Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Trevor Eaden as Ali Hakim, Kamiak High School, Oklahoma!
  • Jon O'Grady as Corny Collins, Lewis and Clark High School, Hairspray
  • David Henry as Scarecrow, Marysville Pilchuck High School, The Wizard of Oz
  • Chino Gonzalez as Michael Feldman, Mount Rainier High School, Back to the 80's
  • Ben Bartels as Leon Czolgosz, University High School, Assassins

 

Outstanding Performance by an Ensemble Cast

  • Anacortes High School, The 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Gig Harbor High School, Into the Woods
  • Mountlake Terrace High School, Quilters
  • The Overlake School, The Mystery of Edwin Drood
  • Thomas Jefferson High School, Urinetown
  • University High School, Assassins

 

Honorable Mention

  • Auburn Riverside High School, Urinetown
  • Bonney Lake High School, Into the Woods
  • Chelan High School, The Pirates of Penzance

 

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Ensemble Role

  • Jessica Hernandez as Berthe, Bellarmine Preparatory School, Pippin
  • Holly Haney as Mrs. Tottendale, Edmonds Heights K-12, The Drowsy Chaperone
  • Jami Jo Libolt as Patsy, Lynden Christian School, Crazy for You
  • Clara Flaherty as Lucy Brown, Mercer Island High School, The Threepenny Opera
  • Callie Maxson as The Fortune Teller, Monroe High School, Side Show
  • Selena McCone as Sister, Olympia High School, Damn Yankees
  • Rachel Andelin as Christy, Stanwood High School, Bye Bye Birdie

 

Honorable Mention

  • Anna Muhich as The Nightingale of Samarkind, Auburn Riverside High School, Once Upon a Mattress
  • Anne Arnhold as Lady Catherine de Bourgh, Edmonds Heights K-12, Jane Austen’s Pride and Prejudice
  • Kenzie Olds as Trix the Aviatrix, Enumclaw High School, The Drowsy Chaperone
  • Emily Dullanty as Smitty, Interlake High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Jessica Newell as Female Authority Figure/Prudy, Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Kendra Telin as Dream Laurey, University High School, Oklahoma!
  • Kim Van Horne as Linda, West Valley High School, The Wedding Singer

 

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role

  • Cody Lippert as LeFou, Cashmere High School, Beauty and the Beast
  • Stephen Grindel as Wally Womper, Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • JT Savery as Moose, Lynden Christian School, Crazy for You
  • Miles Irwin as Reagan/Shane/Priest/Ricky/Suit, Redmond High School, The Wedding Singer
  • Isaac Yamamoto as Judah, Sequim High School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Crash Ketcham as Dream Curly, Wenatchee High School, Oklahoma!
  • Marcus Leppard as Mayor of Whoville, Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Honorable Mention

  • Macklin Hamilton as Bobby, Ballard High School, Cabaret
  • Drew Austin as Mysterious Man, Gig Harbor High School, Into the Woods

 

Outstanding Performance by a Chorus

  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors
  • Hanford High School, How to Succeed in Business Without Really Trying
  • Kamiak High School, Oklahoma!
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical
  • Lewis and Clark High School, Hairspray
  • Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • Tahoma High School, Children of Eden
  • Woodinville High School, Seussical the Musical

 

Honorable Mention

  • Auburn Mountainview High School, Schoolhouse Rock Live!
  • Rogers High School, The Phantom of the Opera
  • Sunnyside High School, Zombie Prom
  • University High School, Oklahoma!

 

Outstanding Performance by an Ensemble Group

  • Eastside Catholic High School, Once On This Island, The Gods
  • Evergreen High School, Little Shop of Horrors, The Double Trio
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical, The Carhops
  • Mount Baker High School, Cinderella, The Stepsisters
  • North Kitsap High School, White Christmas, Rhoda and Rita
  • Olympia High School, Damn Yankees, The Senators
  • Woodinville High School, Seussical the Musical, The Wickersham Brothers

 

Honorable Mention

  • Edmonds Heights K-12, The Drowsy Chaperone, The Gangsters
  • Eisenhower High School, Once On This Island, The Storytellers
  • Glacier Peak High School, The Sound of Music, The Nuns Chorus
  • Kentridge High School, Happy Days — A New Musical, The Dialtones
  • Lewis and Clark High School, Hairspray, The Dynamites
  • Peninsula High School, Footloose, The Girls Trio
  • Sunnyside High School, Once On This Island, The Storytellers

 

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Non-Singing Role

  • Joseph Uhl as Douglas Panch, Anacortes High School, The 25th Annual Putman County Spelling Bee
  • Garrett Lander and Clive LePage as Henry and Mortimer, Hanford High School, The Fantasticks
  • Paige Fabre as Jane Throttle, Liberty High School, The Mystery of Edwin Drood
  • Mijo Buiskool-Price and Weston Whitener as The Fodors, Lynden Christian School, Crazy For You
  • Ryan Jacobsen as The Fiddler, St. George's School, Fiddler on the Roof
  • Seth Johnson as Mayor Shinn, Tumwater High School, The Music Man
  • Holly Kirkman as Emma Goldman, University High School, Assassins

 

Honorable Mention

  • Matt Miller as Ezekiel Foster, Arlington High School, White Christmas
  • Josiah Miller as Ralph Sheldrake, Arlington High School, White Christmas
  • Sara Netter as General Cartwright, Bethel High School, Guys and Dolls
  • Olivia Shaffer and Jonna Mernone as Milky White, Gig Harbor High School, Into the Woods

 

Special Honors: Educational Impact

  • Sunnyside High School, Zombie Prom and Once On This Island
  • University High School, Assassins
  • Cashmere High School, Beauty and the Beast

 

Special Honors: Student Achievement

  • A.C. Davis High School, Marisol Montes de Oca
  • Auburn Riverside High School, Ean Zelanak
  • Bellarmine Preparatory School, Claire Brown
  • Bethel High School, Alithia Dombrowski
  • Capital High School, Isabel Nelson
  • Decatur High School, Elizabeth Steininger
  • Edmonds Heights K-12, Alex Bain
  • Eisenhower High School, Caiti Burke
  • Evergreen High School, Chris Groom
  • Kamiak High School, Kyle Langdon
  • Mount Baker High School, Steven Randle
  • Richland High School, Amelia Hillebrant, Dallin Hunt, Lexy Ott
  • Stanwood High School, Natasha Bennett
  • St. George's School, Jonathan Wagstaff
  • Tahoma Jr. High School, Janelle Waldram
  • Thomas Jefferson High School, Danielle Wilson

 

For corrections, please email Connie Corrick at ccorrick@5thavenue.org

 

2010 Nominees & Recipients

Each year, our evaluators attend musical theater productions at high schools throughout Washington Sta

The 5th Avenue Theatre is delighted to announce the recipients and nominees of the 2010 5th Avenue High School Musical Theatre Awards, sponsored by Wells Fargo. Congratulations!

Award recipients appear in *bold.

Outstanding Overall Musical Production

  • Decatur High School, Footloose
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Jekyll and Hyde
  • Hanford High School, Lucky Stiff
  • * Kamiak High School, The Pajama Game
  • Liberty High School, Into the Woods
  • North Central High School, Big River
  • Roosevelt High School, White Christmas
  • University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Capital High School, Les Miserables
  • Kentridge High School, The Sound of Music
  • Richland High School, The Sound of Music

Outstanding Direction

  • Capital High School, Les Miserables
  • Decatur High School, Footloose
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Jekyll and Hyde
  • * Hanford High School, Lucky Stiff
  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Liberty High School, Into the Woods
  • Mountlake Terrace High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • North Central High School, Big River
  • Olympia High School, Kiss Me Kate

Honorable Mention

  • Edmonds Homeschool Resource Center, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Mercer Island High School, Evita
  • Prairie High School, The Music Man
  • Stanwood High School, The Wedding Singer
  • Timberline High School, Ragtime
  • University High School, Sweeney Todd

Outstanding Music Direction

  • Eastlake High School, Little Shop of Horrors
  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Kentridge High School, The Sound of Music
  • Mountlake Terrace High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • North Central High School, Big River
  • Roosevelt High School, White Christmas
  • Timberline High School, Ragtime
  • * University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Auburn Riverside High School, Honk
  • Hanford High School, Lucky Stiff
  • Mt. Rainier High School, The Wiz
  • Richland High School, The Sound of Music
  • Tumwater High School, Once on this Island

Outstanding Choreography

  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Lewis and Clark High School, Guys and Dolls
  • Liberty High School, Into the Woods
  • Mountlake Terrace High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Port Townsend High School, Oliver!
  • River Ridge High School, Midsummer Rocks!
  • * Roosevelt High School, White Christmas
  • Stanwood High School, The Wedding Singer
  • Timberline High School, Ragtime
  • Wenatchee High School, The King and I

Honorable Mention

  • Eastside Catholic High School, Working
  • Olympia High School, Kiss Me Kate

Outstanding Orchestra

  • AC Davis High School, Into the Woods
  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Kentridge High School, The Sound of Music
  • Lynden Christian High School, Aida
  • Olympia High School, Kiss Me Kate
  • * Roosevelt High School, White Christmas
  • West Valley High School, The Sound of Music
  • WF West High School, Grease

Honorable Mention

  • Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Enumclaw High School, Peter Pan
  • Liberty High School, Into the Woods

Outstanding Scenic Design

  • AC Davis High School, Into the Woods
  • Arlington High School, Bye Bye Birdie
  • Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Capital High School, Les Miserables
  • Hanford High School, The Secret Garden
  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Klahowya High School, Fiddler on the Roof
  • * Lewis and Clark High School, Guys and Dolls
  • Liberty High School, Into the Woods
  • University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Eisenhower High School, All Shook Up
  • Ferndale High School, Oliver!
  • Lake Stevens High School, The Mikado
  • Lynden High School, Cinderella
  • Stanwood High School, The Wedding Singer

Outstanding Lighting Design

  • Decatur High School, Footloose
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Jekyll and Hyde
  • Hanford High School, The Secret Garden
  • Kentlake High School, South Pacific
  • * Liberty High School, Into the Woods
  • Olympia High School, Kiss Me Kate
  • The Overlake School, Beauty and the Beast
  • River Ridge High School, Pippin
  • University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Burlington-Edison High School, All Shook Up
  • Capital High School, Les Miserables
  • North Central High School, Big River
  • Sultan High School, Crazy for You

Outstanding Costume Design

  • Archbishop Murphy High School, Once Upon a Mattress
  • Hanford High School, The Secret Garden
  • Kentridge High School, The Sound of Music
  • * Lake Stevens High School, The Mikado
  • Liberty High School, Into the Woods
  • Olympia High School, Kiss Me Kate
  • River Ridge High School, Midsummer Rocks!
  • Roosevelt High School, White Christmas
  • Woodinville High School, No, No Nanette

Honorable Mention

  • Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Bethell High School, The Fantasticks
  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Mountlake Terrace High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Outstanding Hair and Make-Up Design

  • Archbishop Murphy High School, Once Upon a Mattress
  • Hanford High School, The Secret Garden
  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • * Lake Stevens High School, The Mikado
  • Roosevelt High School, White Christmas
  • Sultan High School, Crazy for You
  • Wenatchee High School, The King and I
  • Woodinville High School, No, No Nanette

Honorable Mention

  • Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Forest Ridge High School, Pippin
  • Kentlake High School, South Pacific

Outstanding Stage Crew

  • Arlington High School, Bye Bye Birdie
  • Capital High School, Les Miserables
  • Decatur High School, Footloose
  • Edmonds Homeschool Resouce Center, Jekyll and Hyde
  • * Kamiak High School, The Pajama Game
  • Kentridge High School, The Sound of Music
  • Liberty High School, Into the Woods
  • Stanwood High School, The Wedding Singer

Honorable Mention

  • Enumclaw High School, Peter Pan
  • Gig Harbor High School, Kiss Me Kate

Outstanding Lobby Display

  • AC Davis High School, Into the Woods
  • Arlington High School, Bye Bye Birdie
  • Curtis High School, Wizard of Oz
  • Kentridge High School, The Sound of Music
  • Lake Stevens High School, The Mikado
  • * Nooksack Valley High School, The Wizard of Oz
  • Stanwood High School, The Wedding Singer
  • Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • WF West High School, Grease

Outstanding Program Design

  • Ballard High School, The Secret Garden
  • Lake Stevens High School, The Mikado
  • Richland High School, The Sound of Music
  • Roosevelt High School, White Christmas
  • Tahoma Senior High School, Once On This Island
  • * Wenatchee High School, The King and I

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

  • Colleen Fontana as Baker's Wife, AC Davis High School, Into the Woods
  • Amanda Myers as Vi Moore, Decatur High School, Footloose
  • * Tori Gresham as Natalie Haller, Eisenhower High School, All Shook Up
  • Piper Brown as Annabel Glick, Hanford High School, Lucky Stiff
  • Connie Morgan as Winnifred, Hoquiam High School, Once Upon a Mattress
  • Natalie Lawrence as Maria Rainer, Kentridge High School, The Sound of Music
  • Sierra Campbell-Unsoeld as Lilli/ Katharine, Olympia High School, Kiss Me Kate
  • Lainey Rodriguez as Annie Oakley, Sunnyside High School Annie Get Your Gun

Honorable Mention

  • Jocelyn O'Keefe as Eponine, Capital High School, Les Miserables
  • Emily Salisbury as Eponine, Emerald Ridge High School, Les Miserables
  • Madison Martin as Miss Adelaide, Lewis and Clark High School, Guys and Dolls
  • Zhane Condly as Dorothy, Mt. Rainier High School, The Wiz
  • Melissa Shafer as Little Match Girl, Olympic High School, Striking 12
  • Hannah Fiskum as Ti Moune, Tahoma High School, Once on this Island

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

  • C.J. Eldred as Archibald, Ballard High School, The Secret Garden
  • Dalten Nelson as Bobby Strong, Capital High School, Urinetown
  • Robin Coppock as Harry Witherspoon, Hanford High School, Lucky Stiff
  • Jacob Axelson as Emile, Kentlake High School, South Pacific
  • * Dalin Tipton as Huck Finn, North Central High School, Big River
  • Elliot Weeks as Fred/ Petruchio, Olympia High School, Kiss Me Kate
  • Howard Willard as Robbie Hart, Stanwood High School, The Wedding Singer
  • Jordan Taylor as Sweeney Todd, University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Charles Simpson as Frank Cioffi, Edmonds Homeschool Resource Center, Curtains
  • Isaiah Corey as Dr. Jekyll/Mr. Hyde, Edmonds Homeschool Resource Center, Jekyll and Hyde
  • Connor Callahan as Baker, Liberty High School, Into the Woods
  • Matt Keiper as Prince Charming, Lynden High School, Cinderella
  • Henry Van Leishout as Pippin, River Ridge High School, Pippin
  • Jonathan Butler as The King, Wenatchee High School, The King and I

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role

  • Rachael Everson as Science Officer, Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Jameka Brimley as Ariel, Auburn Mountainview High School, Return to the Forbidden Planet
  • Eliza Palasz as Martha, Ballard High School, The Secret Garden
  • Kayla Grant as Rusty, Decatur High School, Footloose
  • Alyssa Despain as Sylvia, Eisenhower High School, All Shook Up
  • Shannon Flynn as Gladys Hotchkiss, Kamiak High School, The Pajama Game
  • Taylor Pearlstein as Logainne Schwartzandgrubenierre, Mount Si High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • * Sarah Russell as Evillene, Mt. Rainier High School, The Wiz
  • Cassie Fine as Erzulie, Tumwater High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Taylor Brock as Lorraine, Burlington-Edison High School, All Shook Up
  • Jeanine Reina as Colonol Pickering, Eastside Preparatory School, My Fair Lady
  • Caelan Creaser as Beth March, Kentridge High School, Little Women
  • Jami Jo Libolt as Amneris, Lynden Christian High School, Aida
  • Maddy Wellborn as Grace, Tahoma Junior High School, Cinderella

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

  • * Henry Nettleton as Aaron Fox, Bellarmine Preparatory School, Curtains
  • Brandon Engman as Roberto Nunez, Eastside Catholic High School, Working
  • Isaiah Corey as Christopher Belling, Edmonds Homeschool Resource Center, Curtains
  • Saxton Walker as Scarecrow, Kentwood High School, The Wizard of Oz
  • Tucker Goodman as Cinderella's Prince, Liberty High School, Into the Woods
  • Spencer Hamp as Che Guavara, Mercer Island High School, Evita
  • Colton Sullivan as Pap Finn and The King, North Central High School, Big River
  • Julian Fajardo as Tateh, Timberline High School, Ragtime
  • * Ross Mumford as Anthony, University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Alex Trewin and Ali El-Husseini as Audrey II, Eastlake High School, Little Shop of Horrors
  • Kaled Brunson as Max Detweiler, Kentridge High School, The Sound of Music
  • Xavier Euzarraga as Fyedka, Klahowya High School, Fiddler on the Roof
  • Anthony McCain as Jim, North Central High School, Big River
  • Alex Donahou as Orin the Dentist, Peninsula High School, Little Shop of Horrors
  • Jacob Hoff as Father, Timberline High School, Ragtime

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Ensemble Role

  • Makalya Markenzinis as Ursula Merkle, Arlington High School, Bye Bye Birdie
  • Kylie Spillman as Landlady, Nurse, Lady #1, Drunken Maid, Hanford High School, Lucky Stiff
  • * Olivia Hartshorn as Wardrobe, HM Jackson High School, Beauty and the Beast
  • Maryam Abdi as Babette, Inglemoor High School, Beauty and the Beast
  • Audrey Fletcher as Pitti-Sing, Lake Stevens High School, The Mikado
  • Emma Starnes as Lily, North Kitsap High School, Annie
  • Debbie O'Neill as Small Part Guy, Olympic High School, Striking 12
  • Michelle Weidner as Flora, Woodinville High School, No, No Nanette

Honorable Mention

  • Olivia Besel as Wardrobe, Bellevue Christian High School, Beauty and the Beast
  • Adrienne Barnett as Wardrobe, Bellevue Christian High School, Beauty and the Beast
  • Sonia Kim as Irene, Decatur High School, Footloose
  • Molly Connor as Betty, Woodinville High School, No, No Nanette

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role

  • Dave Chevassus as Mr. Darling/ Ostrich, Enumclaw High School, Peter Pan
  • * Spencer Brame as Man #1, Surly Lorry Driver, Man on Train, French Emcee, Hanford High School, Lucky Stiff
  • Dustyn Moir as Jester, Hoquiam High School, Once Upon a Mattress
  • Dylon Danforth as Paul, Olympia High School, Kiss Me Kate
  • Brian Sandstrom as Le Fou, The Overlake School, Beauty and the Beast
  • Thomas Hanzeli as Billy Idol, Stanwood High School, The Wedding Singer
  • Michael Tran as Mingo, Sultan High School, Crazy for You

Honorable Mention

  • Kimani Malawo as Travis, Decatur High School, Footloose
  • Jakob Hawes as Drake, North Kitsap School, Annie

Outstanding Performance by a Chorus

  • Capital High School, Les Miserables
  • Decatur High School, Footloose
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Jekyll and Hyde
  • Lewis and Clark High School, Guys and Dolls
  • Mount Si High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Prairie High School, The Music Man
  • Roosevelt High School, White Christmas
  • Thomas Jefferson High School, Godspell
  • * University High School, Sweeney Todd

Honorable Mention

  • Kamiak High School, The Pajama Game
  • Olympia High School, Kiss Me Kate
  • Stanwood High School, The Wedding Singer

Outstanding Performance by an Ensemble Group

  • * Gig Harbor High School, Kiss Me Kate, The Two Gangsters
  • Hanford High School, The Secret Garden, The Dreamers
  • Kamiak High School, The Pajama Game, The Factory Girls
  • Kentridge High School, The Sound of Music, The Nuns
  • Prairie High School, The Music Man, The School Board Quartet
  • Redmond High School, Pippin, The Sins (The Girls)
  • Richland High School, The Sound of Music, The Nun Quartet
  • Wenatchee High School, The King and I, Uncle Tom's Cabin Ballet

Honorable Mention

  • Olympia High School, Kiss Me Kate, The Two Gangsters
  • Enumclaw High School, Peter Pan, The Pirates
  • Arlington High School, Bye Bye Birdie, The Maude's Bar Quartet

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Non-Singing Role

  • Kyle Bessone as Male Diction Teacher, Bonney Lake High School, Singin' in the Rain
  • Alexander Larkin as Mr. Hasler, Kamiak High School, The Pajama Game
  • Claire Pfeifer as Milky White, Liberty High School, Into the Woods
  • * Ryan Woodyard as Douglas Panch, Mountlake Terrace High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee
  • Heather Brown as Milky White, Sequim High School, Into the Woods
  • Michelle McNaughton as Lottie Child, Sultan High School, Crazy for You
  • Rachael Morris as Poor Eliza, Wenatchee High School, The King and I
  • Tyler Bedford as Vince Fontaine, WF West High School, Grease

Honorable Mention

  • Jason Noltemeier as Noah Claypoole, Port Townsend High School, Oliver!
  • Ben Ulrich as David Fonda, Stanwood High School, The Wedding Singer
  • Zeke Tuszynski as Interpreter, Wenatchee High School, The King and I

Outstanding Performance by an Ensemble Cast

  • Eastside Catholic High School, Working
  • Hanford High School, Lucky Stiff
  • * Liberty High School, Into the Woods
  • Mountlake Terrace High School, 25th Annual Putnam County Spelling Bee

Special Honors: Educational Impact

  • Eisenhower High School, All Shook Up
  • Lynden Christian High School, Aida
  • Stanwood High School, The Wedding Singer

Special Honors: Student Achievement

  • AC Davis High School, Lynn Walters
  • Ballard High School, Olivia Tschider
  • Bethel High School, Janae Gilmore
  • Bremerton High School, Stephanie Canton
  • Bonney Lake High School, Tyler Rogers
  • Curtis High School, James Carey
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Katherine Clarke-Johnson
  • Kamiak High School, Aaron Alonso
  • Kentridge High School, Andrew Swan
  • Lynden Christian High School, Kevin DallaSanta
  • Mt. Rainier High School, Sarah Russell
  • The Overlake School, Scott Heiner
  • West Valley High School, Renae Weedin
  • W.F. West High School, Samantha Myer

Special Honors: Sabrina Roberts Memorial Scholarship

  • Zoe Raphael, Olympia High School

 

For corrections, please email Connie Corrick at ccorrick@5thavenue.org

 

2009 Nominees & Recipients

The 5th Avenue Theatre is delighted to announce the recipients of the 2009 5th Avenue High School Musical Theatre Awards, sponsored by Wells Fargo. Congratulations!

Award recipients appear in bold.

Outstanding Overall Musical Production

  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Capital High School, Little Women
  • Edmonds Homeschool Resource Center, The Wiz
  • Lewis and Clark High School, Chicago
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • The Overlake School, Once on this Island
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Eisenhower High School, Honk!

Outstanding Direction

  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Capital High School, Little Women
  • Curtis High School, School House Rock Live!
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Kentwood High School, Li'l Abner
  • Lewis and Clark High School, Chicago
  • The Overlake School, Once on this Island
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Enumclaw High School, Titanic
  • Ferndale High School, Grease
  • Mercer Island High School, The Resistible Rise of Arturo Ui
  • Nathan Hale High School, The Wedding Singer
  • Redmond High School, Urinetown
  • Tahoma High School, Little Shop of Horrors

Outstanding Music Direction

  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Capital High School, Little Women
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Spitfire Grill
  • Ferndale High School, Grease
  • Kent Meridian High School and Kentridge High School, Fame
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • The Overlake School, Once on this Island
  • Tahoma High School, Little Shop of Horrors

Honorable Mention

  • Curtis High School, School House Rock!
  • Kamiak High School, Into the Woods
  • Richland High School, Once on this Island
  • West Seattle High School, Merrily We Roll Along

Outstanding Choreography

  • Curtis High School, School House Rock Live!
  • Edmonds Home School Resource Center, The Wiz
  • Edmonds Home School Resource Center, Once on this Island
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Klahowya High School, My Fair Lady
  • Nathan Hale High School, The Wedding Singer
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Redmond High School, Urinetown
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Eastlake High School, You're a Good Man, Charlie Brown
  • Kentridge High School, High School Musical
  • Lewis and Clark High School, Chicago
  • Liberty High School, Kiss Me Quick Before the Lava Reaches the Village

Outstanding Orchestra

  • Bellarmine Preparatory, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Kamiak High School, Into the Woods
  • Lewis and Clark High School, Chicago
  • Liberty High School, Kiss Me Quick Before the Lava Reaches the Village
  • Mercer Island High School, The Resistible Rise of Arturo Ui
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Peninsula High School, Wonderful Town
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Cedar Park Christian School, Godspell
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Ferndale High School, Grease
  • Gig Harbor High School, Guys and Dolls
  • West Valley High School, Oklahoma!

Outstanding Scenic Design

  • Bonney Lake High School, Oklahoma!
  • Bothell High School, Fiddler on the Roof
  • Capital High School, Little Women
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Hanford High School, Once Upon a Mattress
  • Kamiak High School, Into the Woods
  • Lynden Christian School, Fiddler on the Roof
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • The Overlake School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Bethel High School, Grease
  • Curtis High School, School House Rock Live!
  • Enumclaw High School, Titanic
  • Klahowya High School, My Fair Lady
  • Richland High School, Once on this Island
  • River Ridge High School, Little Women

Outstanding Lighting Design

  • Decatur High School, The Wedding Singer
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Spitfire Grill
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Lewis and Clark High School, Chicago
  • Lynden Christian School, Fiddler on the Roof
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • The Overlake School, Once on this Island
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Lynden High School, Beauty and the Beast

Outstanding Costume Design

  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Capital High School, Little Women
  • Edmonds Homeschool Resource Center, The Wiz
  • Inglemoor High School, Bye Bye Birdie
  • Kamiak High School, Into the Woods
  • Kentridge High School, High School Musical
  • Lewis and Clark High School, Chicago
  • Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Auburn Riverside High School, The Music Man
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Enumclaw High School, Titanic
  • Mountlake Terrace High School, Once Upon a Mattress
  • Nathan Hale High School, The Wedding Singer

Outstanding Hair and Make-Up Design

  • Archbishop Murphy High School, Footloose
  • Arlington High School, Peter Pan
  • Bothell High School, Fiddler on the Roof
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Enumclaw High School, Titanic
  • Nathan Hale High School, The Wedding Singer
  • The Overlake School, Once on this Island
  • Sultan High School, The Music Man
  • Sunnyside High School, Willy Wonka, Jr

Honorable Mention

  • Liberty High School, Kiss Me Quick Before the Lava Reaches the Village
  • Nooksack Valley High School, Footloose
  • North Thurston High School, Oklahoma!
  • Thomas Jefferson High School, Starmites

Outstanding Stage Crew

  • Capital High School, Little Women
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Hanford High School, Once Upon a Mattress
  • Kentlake High School, Annie Get Your Gun
  • Kentridge High School, High School Musical
  • Mountlake Terrace High School, Once Upon a Mattress
  • River Ridge High School, Little Women

Honorable Mention

  • Curtis High School, School House Rock Live!
  • Decatur High School, The Wedding Singer
  • Gig Harbor High School, Guys and Dolls

Outstanding Lobby Display

  • Auburn Mountainview High School, Zombie Prom
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Enumclaw High School, Titanic
  • Kentlake High School, Annie Get Your Gun
  • Kentridge High School, High School Musical
  • Liberty High School, Kiss Me Quick Before the Lava Reaches the Village
  • Tumwater High School, Anything Goes

Honorable Mention

  • Arlington High School, Peter Pan

Outstanding Program Design

  • AC Davis High School, My Fair Lady
  • Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Edmonds Homeschool Resource Center, The Wiz
  • Enumclaw High School, Titanic
  • Ferndale High School, Grease
  • Kamiak High School, Into the Woods

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

  • Jocelyn O'Keefe as Jo March, Capital High School, Little Women
  • Michelle DeShon as Miss Adelaide, Gig Harbor High School, Guys and Dolls
  • Meowset Abbett as Rosie Alvarez, Inglemoor High School, Bye Bye Birdie
  • Gabbie Dewalt as Annie Oakley, Kentlake High School, Annie Get Your Gun
  • Linnea Ingalls as Daisy Mae, Kentwood High School, Li'l Abner
  • Laura Anderson as Kim McAfee, Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Faith Higgins as Ruth Sherwood, Peninsula High School, Wonderful Town
  • Elise Myette as Audrey, Tahoma High School, Little Shop of Horrors

Honorable Mention

  • Maddie Slettedahl as Toffee, Auburn Mountainview High School, Zombie Prom
  • Makenna Codlin as Toffee, Burlington Edison High School, Zombie Prom
  • Debbie Wentz as Reno Sweeney, Cashmere High School, Anything Goes
  • Indeah Thomaier as Ti Moune, Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Hilary Dial as Carmen Bernstein, Kentwood High School, Curtains
  • Cherisse Martinelli as Eliza Doolittle, Klahowya High School, My Fair Lady
  • Madison Martin as Roxie Hart, Lewis and Clark High School, Chicago
  • Lindie Ellis as Belle, Lynden High School, Beauty and the Beast
  • Sarah Elliott as Natalie, Woodinville High School, All Shook Up

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role

  • Simon Patterson as Fred/Petruchio, Bainbridge High School, Kiss Me Kate
  • Henry Nettleton as Joseph, Bellarmine Preparatory , Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Johnny Wilson as Ugly, Eisenhower High School, Honk!
  • Matt Frye as Danny, Ferndale High School, Grease
  • Travis Olson as Nathan Detroit, Gig Harbor High School, Guys and Dolls
  • Michael Cordier as Albert Peterson, Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Andrew King as the Beast, Sequim High School, Beauty and the Beast
  • Devon Uy as Harold Hill, Stanwood High School, The Music Man

Honorable Mention

  • Daniel Schreiner as Harold Hill, Auburn Riverside High School, The Music Man
  • Dalten Nelson as Bat Boy, Capital High School, Bat Boy
  • Julian Franco as Robbie Hart, Decatur High School, The Wedding Singer

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - TIE

  • Gabriella Guilfoil as Marmee, Capital High School, Little Women
  • Dannielle Simmons as Shelby Thorpe, Edmonds Home School Resource Center, Spitfire Grill
  • Kylie Spillman as Queen Aggravain, Hanford High School, Once Upon a Mattress
  • Lizzie Kittel as Mae Peterson, Inglemoor High School, Bye Bye Birdie
  • Tida Svy as Mammy Yokum, Kentwood High School, Li'l Abner
  • Lauren Ambielli as Asaka, The Overlake School, Once on this Island
  • Angela Rose Sink as Frenchy, Timberline High School, Grease
  • Bridgid Abrams as Erzulie, Richland High School, Once on this Island
  • Amy Parks as Asaka, Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Amber Curtis as Frenchy, Bethel High School, Grease
  • Apollonia Thomaier as Scarecrow, Edmonds Home School Resource Center, The Wiz
  • Arielle Gordon as Velda Velasquez, Liberty High School, Kiss me Quick Before the Lava Reaches the Village
  • Danielle King as Queen Aggravain, Mountlake Terrace High School, Once Upon a Mattress
  • Carlie Watson as Amaryllis, Stanwood High School, The Music Man
  • Brittne Lunniss as Diva, Thomas Jefferson High School, Starmites
  • Alyssa DeHoop as Sylvia, Woodinville High School, All Shook Up

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

  • Eddie Carroll as Laurie, Capital High School, Little Women
  • Isaiah Corey as Tinman, Edmonds Home School Resource Center, The Wiz
  • Colin Ference as Christopher Belling, Kentwood High School, Curtains
  • Brett Bajema as Gaston, Lynden High School, Beauty and the Beast
  • Skyler Jones as Lazar Wolf, Lynden Christian High School, Fiddler on the Roof
  • Elliot Weeks as Harry McAfee, Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Garrett Young as Frank Lippencott, Peninsula High School, Wonderful Town
  • Henry Van Leishout as Laurie , River Ridge High School, Little Women
  • Jeff Grothe as Will Parker, West Valley High School, Oklahoma!

Honorable Mention

  • Ryan Floresca as The Wiz, Edmonds Home School Resource Center, The Wiz
  • Logan Ellis as Schlomo Metzenbaum, Kent Meridian High School and Kentridge High School, Fame
  • Jared Rein as Marryin' Sam, Kentwood High School, Li'l Abner
  • Spencer Hamp as Emanuele Giri, Mercer Island High School, The Resistible Rise of Arturo Ui
  • Stephen Miller as Daniel, Richland High School, Once on this Island
  • Isaac Boekelheide as Lumiere, Sequim High School, Beauty and the Beast
  • Alex Honjiyo as Dennis, Woodinville High School, All Shook Up

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Ensemble Role

  • Amy Billroth-Maclurg as Patty Simcox, Ballard High School, Grease
  • Kimberly Lawrence as Berthe, Battle Ground High School and Prairie High School, Pippin
  • Emily Milburn as Aunt March/ Mrs Kirk, Capital High School, Little Women
  • Dakota Leigh as Effy Krayneck, Edmonds Homeschool Resource Center, Spitfire Grill
  • Ellen Zahniser as Betty Dullfeet, Mercer Island High School, The Resistible Rise of Arturo Ui
  • Stephanie Kroschel as Ursula Merkle, Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Ellen Grover as Berthe, Sumner High School, Pippin

Honorable Mention

  • Momoko Sugai as Hattie, Bainbridge High School, Kiss Me Kate
  • Ruth Ann Saunders as Babette, Bremerton High School, Beauty and the Beast
  • Madeline Heffernan as Wardrobe, Lake Stevens High School, Beauty and the Beast
  • Madeline Mullen as Zanetta, Sultan High School, Music Man
  • Emily Slinker as Mrs. Gloop,Sunnyside High School, Willy Wonka, Jr.
  • Megan Hawkins as Aunt Eller, West Valley High School, Oklahoma!

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role

  • Ethan Ellis as Ensemble, Battle Ground High School and Prairie High School, Pippin
  • Paul Morgan as Potifar, Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Kraig Partridge as "Do the Circulation," Curtis High School, School House Rock Live!
  • Brett Claudio as Bum Regan, Decatur High School, The Wedding Singer
  • Matt Kincannon as Bullfrog, Eisenhower High School, Honk!
  • Dennis Franzman as Johnny Casino, Ferndale High School, Grease
  • Ryan Toney as Rusty Charlie, Gig Harbor High School , Guys and Dolls
  • Jaron Boggs as Dazzle Razzledorf, Thomas Jefferson High School, Starmites

Honorable Mention

  • Max Garland as Wizard, Hanford High School, Once Upon a Mattress
  • Tom Dang as Goodman King, Kent Meridian High School and Kentridge High School, Fame
  • Matt Eisenmann as Officer Barrel, Redmond High School, Urinetown

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Non-Singing Role

  • Christy Mehelich as Evangeline Harcourt, Cashmere High School, Anything Goes
  • Sam Asher as Coach Calhoun, Friday Harbor High School, Grease
  • Josephus Banks as King Sextimus, Hanford High School, Once Upon a Mattress
  • Keelan Johnson, Miles Murray and PJ Palega as Three Street Dancers, Kent Meridian High School and Kentridge High School, Fame
  • Rachel McKee as Mrs. Darbus, Kentridge High School, High School Musical
  • Jimmy Blackman as Hugo Peabody, Olympia High School, Bye Bye Birdie
  • Jacob Andrew Almanza as Ali Hakim, West Valley High School, Oklahoma!

Honorable Mention

  • Daneil Newcomb as Mrs. Pearce, AC Davis High School, My Fair Lady

Outstanding Performance by an Ensemble Group

  • Tiger and Lily, Arlington High School, Peter Pan
  • Schoolboard Quartet, Auburn Riverside High School, The Music Man
  • The Brothers, Bellarmine Preparatory School, Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
  • Ida and Isidor Straus, Enumclaw High School, Titanic
  • Burger Palace Boys, Ferndale High School, Grease
  • The Princes, Kamiak High School, Into the Woods
  • Pick-a-Little Ladies, Sultan High School, The Music Man
  • Crystal, Chiffon and Ronnette, Tahoma High School, Little Shop of Horrors

Honorable Mention

  • Silly Girls, Lynden High School, Beauty and the Beast
  • Goodwill and Gaffles, Mercer Island High School, The Resistible Rise of Arturo Ui
  • Nuns, Mount Baker High School, The Sound of Music
  • Starmites, Thomas Jefferson High School, Starmites
  • Burger Palace Boys,Timberline High School, Grease

Outstanding Performance by a Chorus

  • Edmonds Homeschool Resource Center, The Wiz
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Kentwood High School, Li'l Abner
  • Liberty High School, Kiss Me Quick Before the Lava Reaches the Village
  • Olympia H.S., Bye Bye Birdie
  • The Overlake School, Once on this Island
  • Richland High School, Once on this Island

Honorable Mention

  • Edmonds Homeschool Resource Center, Once on this Island
  • Ferndale High School, Grease
  • Hanford High School , Once Upon a Mattress
  • Nathan Hale High School , The Wedding Singer

Special Honors: Student Achievement in Musical Composition

  • Mercer Island High School, Leeran Raphaely

Special Honors: Outstanding Performance by an Ensemble Cast

  • Olympic High School, Godspell

Special Honors: Student Achievement

  • Bethel High School, Daniel Ehlig
  • Bethel High School, Sergio Vendetti
  • Bremerton High School, Tim Sargent
  • Capital High School, Kristina Hess
  • Decatur High School, Gabrielle Strong
  • Edmonds Homeschool Resource Center, Ryan Floresca
  • Kamiak High School, Kathryn Gruber
  • Kentlake High School, Grant Hayden
  • The Overlake School, Alice Madden
  • Sunnyside High School, Adam Cleghorn
  • Tahoma Jr. High School, Sam Morcom
  • Thomas Jefferson High School, Isaac Santamaria
  • Woodinville High School, Andrew Kemis

Special Honors: Educational Impact

  • Edmonds Homeschool Rescource Center, Once on this Island
  • Eisenhower High School, Honk!
  • Kent Meridian High School and Kentridge High School, Fame
  • Stanwood High School, The Music Man

For corrections, please email Anya Rudnick at arudnick@5thavenue.org

 

2008 Nominees & Recipients

The 5th Avenue Theatre is delighted to announce the recipients of the 2008 5th Avenue High School Musical Theatre Awards, sponsored by Wells Fargo. Congratulations!

Award recipients appear in bold.

Outstanding Overall Musical Production

  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentridge H.S., Mack and Mabel
  • Lewis and Clark H.S., Miss Saigon
  • Richland H.S., Seussical
  • Skyline H.S., Seussical
  • Stanwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Olympia H.S., The Music Man

Outstanding Direction

  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentridge H.S., She Loves Me
  • Lewis and Clark H.S., Miss Saigon
  • Mercer Island H.S., Bat Boy the Musical!
  • Richland H.S., Seussical
  • Skyline H.S., Seussical
  • Stanwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Decatur H.S., Bat Boy
  • Edmonds Home School Resource Center, Ruthless!
  • Gig Harbor H.S., Damn Yankees
  • Liberty H.S., Godspell
  • Lynden Christian School, The Scarlet Pimpernel
  • Olympia H.S., The Music Man
  • Sequim H.S., The Wizard of Oz

Outstanding Music Direction

  • Auburn Riverside H.S., Working
  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentridge H.S, She Loves Me
  • Kentwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Marysville Pillchuck H.S., Into the Woods
  • Mountlake Terrace H.S., Godspell
  • Olympia H.S., The Music Man
  • St. George's School, Footloose
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Issaquah H.S., Singin' in the Rain
  • Port Townsend H.S., Gypsy
  • Skyline H.S., The Last 5 Years

Outstanding Choreography

  • Dwight D. Eisenhower H.S., High School Musical
  • Edmonds Home School Resource Center, Children of Eden
  • Kentlake H.S., Damn Yankees
  • Lewis and Clark H.S., Miss Saigon
  • Lynden Christian H.S., The Scarlet Pimpernel
  • Olympia H.S., The Music Man
  • Richland H.S., Seussical
  • Sequim H.S., The Wizard of Oz
  • Skyline H.S., Seussical
  • Stanwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentridge H.S., Mack and Mabel

Outstanding Orchestra

  • Bellarmine Preparatory, Les Miserables
  • Dwight D. Eisenhower H.S., High School Musical
  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentridge H.S., She Loves Me
  • Liberty H.S., Godspell
  • Marysville-Pilchuck H.S., Into the Woods
  • Shorecrest H.S., The Sound of Music
  • Skyline H.S., The Last 5 Years
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Capital H.S., Into the Woods
  • Issaquah H.S., Singin' in the Rain
  • Richland H.S., Seussical

Outstanding Scenic Design

  • Edmonds Home School Resource Center, All Shook Up
  • Gig Harbor H.S., Damn Yankees
  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentlake H.S., Damn Yankees
  • Kentridge H.S., She Loves Me
  • Kentridge H.S., Mack and Mabel
  • Lewis and Clark H.S., Miss Saigon
  • Mount Vernon Christian, You're a Good Man Charlie Brown
  • Richland H.S., Seussical
  • Tumwater H.S., Little Shop of Horrors
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Capital H.S., Into the Woods
  • Franklin Pierce H.S., Seussical
  • Klahowya H.S., The King and I
  • Lynden Christian H.S., The Scarlet Pimpernel
  • Nooksack Valley H.S., The Pajama Game
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz

Outstanding Lighting Design

  • Auburn Riverside H.S., Children of Eden
  • Decatur H.S., Bat Boy the Musical!
  • Inglemoor H.S., Camelot
  • Kentlake H.S., Damn Yankees
  • Kentridge H.S., Mack and Mabel
  • Lewis and Clark H.S., Miss Saigon
  • Liberty H.S., Godspell
  • Richland H.S., Seussical
  • St. George's School, Footloose

Honorable Mention

  • Edmonds Home School Resource Center, All Shook Up
  • Franklin Pierce H.S., Seussical
  • Shorecrest H.S., The Sound of Music
  • Skyline H.S., Seussical

Outstanding Costume Design

  • A.C. Davis H.S., The Wizard of Oz
  • Bellevue Christian H.S., Bye Bye Birdie
  • Capital H.S., Into the Woods
  • Edmonds Home School Resource Center, Ruthless
  • Enumclaw H.S., It's a Bird. It's a Plane. It's Superman.
  • Olympia H.S., The Music Man
  • Richland H.S., Seussical
  • Sequim H.S., The Wizard of Oz
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • The International School, Once on this Island
  • Klahowya H.S., The King and I
  • Peninsula H.S., Cinderella

Outstanding Hair and Make-Up Design

  • Arlington H.S., South Pacific
  • Bellarmine Preparatory , Les Miserables
  • Kentwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Lynden Christian H.S., The Scarlet Pimpernel
  • Olympia H.S., The Music Man
  • Sequim H.S. , The Wizard of Oz
  • Shorecrest H.S., The Sound of Music
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Bonney Lake H.S, Beauty and the Beast
  • Kamiak H.S., Guys and Dolls

Outstanding Stage Crew

  • Enumclaw H.S., It's a Bird. It's a Plane. It's Superman.
  • Inglemoor H.S., Camelot
  • Kentridge H.S., She Loves Me
  • Kentwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Richland H.S., Seussical
  • Shorecrest H.S., The Sound of Music
  • St. George's School, Footloose
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Arlington H.S., South Pacific
  • Lynden Christian H.S., The Scarlet Pimpernel

Outstanding Lobby Display

  • A.C. Davis H.S., The Wizard of Oz
  • Emerald Ridge H.S., Once Upon a Mattress
  • Inglemoor H.S., Camelot
  • Kentlake H.S., Damn Yankees
  • Kentridge H.S., Mack and Mabel
  • Lynden Christian H.S., The Scarlet Pimpernel
  • Shorecrest H.S., The Sound of Music
  • Thomas Jefferson H.S, The Wiz
  • Tumwater H.S., Little Shop of Horrors

Honorable Mention

  • Bellarmine Preparatory, Les Miserables
  • Sequim H.S., The Wizard of Oz

Outstanding Program Design

  • Ballard H.S., Guys and Dolls
  • Enumclaw H.S., It's a Bird. It's a Plane. It's Superman.
  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentlake H.S, Damn Yankees
  • Skyline H.S., Seussical
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Tumwater H.S., Little Shop of Horrors
  • Woodinville H.S., Good News

Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role

  • Katie Peters as Eponine, Bellarmine Preparatory, Les Miserables
  • Stephanie Miller as Rose Alvarez, Bellevue Christian H.S., Bye Bye Birdie
  • Amanda Myers as Shelly Parker, Decatur H.S.Bat Boy the Musical!
  • Sarah Miller as Meredith Parker,Decatur H.S., Bat Boy the Musical!
  • Lauren Bowd as Annie Oakley, Ferndale H.S, Annie Get Your Gun
  • Nina Alden as Sarah Brown, Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Elizabeth Hake as Mabel Normand, Kentridge H.S., Mack and Mabel
  • Mia Yoshida as Kim, Lewis and Clark H.S, Miss Saigon
  • Erin Herrick as Meredith Parker, Mercer Island H.S., Bat Boy the Musical!

Honorable Mention

  • Sara Hogenson as Belle, Archbishop Murphy H.S., Beauty and the Beast
  • Christine Moloney as Vi, Bothell H.S, Footloose
  • Brittney Stout as Winnifred, Emerald Ridge H.S., Once Upon a Mattress
  • Lizzie Kittel as Guinevere, Inglemoor H.S., Camelot
  • Erin Roberts as Kathy Seldon, Issaquah H.S., Singin' in the Rain
  • Heather Wurm as Marguerite, St. Just Lynden Christian School, The Scarlet Pimpernel

Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role - Tie

  • Nate McVicker as Nathan Detroit, Ballard H.S., Guys and Dolls
  • David Diggle as Jean Valjean, Bellarmine Preparatory , Les Miserables
  • Evan Orwig as Dr. Parker, Decatur H.S., Bat Boy the Musical!
  • Alex Rumbolz as Troy Bolton, Dwight D. Eisenhower H.S, High School Musical
  • Storm Heitman as Nathan Detroit, Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Danny Lindgren as Nobel, et al, Kentridge H.S, Little Me
  • Spencer Hamp as Edgar, Mercer Island H.S, Bat Boy the Musical!
  • Sam Turner as Horton, Richland H.S., Seussical
  • Devon Uy as Tevye, Stanwood H.S., Fiddler on the Roof

Honorable Mention

  • Daniel Schreiner as Father, Auburn Riverside H.S, Children of Eden
  • Gabe Corey as Chad, Edmonds Home School Resource Center, All Shook Up
  • Andrew Leonard as Father, Edmonds Home School Resource Center, Children of Eden
  • FX Wood as Clark Kent/Superman, Enumclaw H.S. It's a Bird. It's a Plane. It's Superman.
  • Eddie James as Horton, Franklin Pierce H.S, Seussical
  • Keenan Ward as Mr. Applegate, Kentlake H.S., Damn Yankees
  • Paden Moreno as Chauvelin, Lynden Christian H.S, The Scarlet Pimpernel

Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role - Tie

  • Stefanie Range as Yonah, Auburn Riverside H.S., Children of Eden
  • Jocelyn O'Keefe as Cinderella, Capital H.S, Into the Woods
  • Shaina Shepherd as Queen Aggravain, Curtis H.S., Once Upon a Mattress
  • Julia Richardson as Dorothy Brock, Eastlake H.S, 42nd Street
  • Tenesha Shelby as Lina Lamont, Hanford H.S., Singin' in the Rain
  • Rebecca Dumanis as Rebecca, Mountlake Terrace H.S., Godspell
  • Eliana Stockwell-Ferber as Eulalie MacKechnie Shinn, Olympia H.S., The Music Man
  • Faith Higgins as The Queen, Peninsula H.S., Cinderella
  • Leigha Zimmer as Aunt Eller, River Ridge H.S, Oklahoma
  • Sarah Elliott as Babe O'Day, Woodinville H.S, Good News

Honorable Mention

  • Indeah Thomaier as Lorraine, Edmonds Home School Resource Center, All Shook Up
  • Jazmine Salmeron as Mayzie, Sunnyside High School, Seussical

Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role

  • Michael Elledge as Gaston, Archbishop Murphy H.S, Beauty and the Beast
  • Thaddeus Wilson as Audrey II, Auburn H.S, Little Shop of Horrors
  • Henry Nettleton as Marius, Bellarmine Preparatory, Les Miserables
  • Mauro Bozzo as Lumiere, Bonny Lake H.S., Beauty and the Beast
  • Bryce Hayden Henry as Nicely Nicely, Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Elian Carbone as Thuy, Lewis and Clark H.S, Miss Saigon
  • Nick Wright as Mr. Bumble, The Overlake H.S, Oliver
  • James Willis as The Cowardly Lion, Sequim H.S, The Wizard of Oz
  • Isaiah Parker as The Scarecrow, Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Alex Honjiyo as Bobby Randall, Woodinville H.S, Good News

Honorable Mention

  • Simon Patterson as Moonface Martin, Bainbridge Island H.S, Anything Goes
  • Eddie Carroll as Jack, Capital H.S, Into the Woods
  • Josh Lewis as Jacques, Eastside Catholic H.S., Mame
  • Jacob Walley as Cosmo Brown, Hanford H.S, Singin' in the Rain
  • Henry Van Leishout as Will Parker, River Ridge H.S, Oklahoma
  • Danny Hall as The Scarecrow, Sequim H.S., The Wizard of Oz

Outstanding Performance by an Actress in a Featured Ensemble Role

  • Natalie Hayes and Kaylee Jacobsen as The Narrators, Edmonds Home School Resource Center, Children of Eden
  • Madison DeGidio as Grandma Tzeitel, Kentwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Madeline Heffernan as Sweet Sue, Lake Stevens H.S., Sugar
  • Stephanie Krochel as Mrs. Paroo, Olympia H.S., The Music Man
  • Amy Parks as The Sour Kangaroo, Richland H.S., Seussical
  • Rachael McLachlan as The Sour Kangaroo, Skyline H.S., Seussical
  • Mauri Zingarelli as Grandma Tzeitel Stanwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Madaline Howell as Wendy Jo, Tahoma H.S, Footloose
  • Aimee Hong as Auntie Em, Thomas Jefferson H.S, The Wiz

Honorable Mention

  • Annie Leon as Daisy, Decatur H.S., Bat Boy the Musical!

Outstanding Performance by an Actor in a Featured Ensemble Role

  • Julian Montante as Angie the Ox, Ballard H.S., Guys and Dolls
  • Austin Tott as Harvey Johnson, Bellevue Christian H.S., Bye Bye Birdie
  • Adam Quillian as The Steward, Capital H.S, Into the Woods
  • Chap Wolff as Mayor of Whoville, Franklin Pierce H.S, Seussical
  • Derek Clement as Head Waiter, Kentridge H.S., She Loves Me
  • Greg Gauthier as Greg, Liberty H.S., Godspell
  • Gabe Mullen as Robespierre & The Prince of Wales, Lynden Christian H.S. , The Scarlet Pimpernel
  • Jeremy Howell as Sherriff Reynolds, Mercer Island H.S., Bat Boy the Musical!
  • B.J. Tollefson as Beef Saunders, Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Jake Mallore as Elisha J. Whitney, Bainbridge Island H.S., Anything Goes
  • James Bath as Vlad, Yertle, Grinch, Richland H.S., Seussical
  • Will Mentor as Big Jule, Seattle Preparatory, Guys and Dolls

Outstanding Performance by an Actor or Actress in a Non-Singing Role

  • Jack Hagey as King Sextimus, Bethel H.S., Once Upon a Mattress
  • Laura Fairbrook as Kelsi Neilsen, Dwight D. Eisenhower H.S High School Musical
  • Ryan Hatfield as Coach Bolton, Dwight D. Eisenhower H.S High School Musical
  • Patrick Baxter as Merlin/Sir Dinaden, Inglemoor H.S., Camelot
  • Hannah Montzingo as Yente, Kentwood H.S, Fiddler on the Roof
  • Bethaney Park as The Fiddler, Kentwood H.S, Fiddler on the Roof
  • Scott Foss as Milky White, Marysville-Pillchuck H.S., Into the Woods
  • Chester Richmond as Mayor Shinn, Olympia H.S., The Music ManKatie Willard as Yente, Stanwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Chazz Kaskes as The Ticket Taker, Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Andrew Foster as Eugene Florczyk, H.M. Jackson H.S, Grease
  • Addison Stumpf as Charlie Cowell, Mt. Baker H.S., The Music Man
  • Daniel Osterman as Mr. Brownlow, The Overlake School, Oliver

Outstanding Performance by an Ensemble Group

  • The Cubicle Cuties, Auburn Riverside H.S., Working
  • The Snake, Edmonds Home School Resource Center, Children of Eden
  • The Whos, Franklin Pierce H.S, Seussical
  • Benny and Bernie, Kentridge H.S, Little Me
  • The School Board, Olympia H.S, The Music Man
  • The Princes, Marysville-Pillchuck H.S, Into the Woods
  • The Wickersham Brothers, Richland H.S, Seussical
  • The Mo Sisters, Sequim H.S., Krazy Kamp the Musical!
  • Crystal, Chiffon and Ronnette, Tumwater H.S., Little Shop of Horrors

Honorable Mention

  • Sisters Margueretta, Berta, Sophia Aberdeen H.S., The Sound of Music
  • The Senators, Gig Harbor H.S., Damn Yankees
  • The Crows, Sequim H.S, The Wizard of Oz
  • The Whos , Skyline H.S., Seussical

Outstanding Performance by a Chorus

  • Kamiak H.S., Guys and Dolls
  • Kentridge H.S, Mack and Mabel
  • Lynden Christian H.S, The Scarlet Pimpernel
  • Mercer Island H.S., Bat Boy the Musical!
  • Olympia H.S., The Music Man
  • Richland H.S., Seussical
  • Stanwood H.S., Fiddler on the Roof
  • Thomas Jefferson H.S., The Wiz
  • Woodinville H.S., Good News

Honorable Mention

  • Liberty H.S, Godspell
  • Lynden H.S., The Sound of Music

Special Honors: Outstanding Performance by an Ensemble Cast

  • Auburn Riverside H.S, Working
  • Redmond H.S., How to Eat Like a Child
  • Richland H.S., Seussical

Special Honors: Outstanding Achievement in Sound Design

  • Todd Lane, Kentridge H.S.

Special Honors: Student Achievement

  • Adrienne Perry, Ballard H.S
  • Jenny Lamb, Bonny Lake H.S.
  • LaVena Croft, Decatur H.S.
  • Patrick Smith, Dwight D. Eisenhower H.S.
  • Sara Thornton, Edmonds Home School Resource Center
  • Bobbin Ramsey, Inglemoor H.S
  • Katherine Wilcox, Inglemoor H.S.
  • Ana Ordonez, North Thurston H.S.
  • Michael Cordier, Olympia H.S.
  • Morgan Thurlow, Tahoma J.H.

Special Honors: Educational Impact

  • Auburn Riverside H.S., Children of Eden
  • Port Townsend H.S, Gypsy
  • Richland H.S., Seussical